
Så skriver du debattinlägg
Vill du få många läsare och många svar i debatten? Vill du effektivt få fram dina argument? Här är några tips för dig innan du börjar skriva ditt inlägg!
När du postar ett debattinlägg på Passagen har du chans att bli läst av alla de omkring 160 000 unika besökare i veckan som befinner sig på Passagens debattsidor. Om du dessutom är en inloggad medlem, vilket också är en förutsättning för att delta i flera debatter, dyker ditt inlägg dessutom upp en stund på förstasidan.
Det finns många knep för att få fler läsare och svar på sitt inlägg!
- Det första är att sätta en lockande rubrik. Rubriken "Katter borde förbjudas!" kommer garanterat locka fler personer att öppna just din artikel jämfört med rubriken "Om katter" eller det ännu mer vaga "Hej", eller "Min debattartikel".
Rubriken ska alltså vara tydlig, kort och intresseväckande. Använd gärna fyndiga ordlekar eller starkt värdeladdade ord. En oväntad ståndpunkt fungerar också bra.
- Kom till saken! Börja med att sammanfatta din ståndpunkt kort.
- Ladda upp en bild eller video till din artikel. (Fungerar för inloggade medlemmar)
- Koppla budskapet till ett aktuellt ämne, som många just nu går och tänker på, men inte ett uttjatat.
- När du skriver dina argument, ha gärna med ett exempel på hur frågan berör många så att fler blir intresserade. Försök inte dölja ett egenintresse, men undvik all egenreklam i texten.
- Ställ någon till svars! Kom i håg att meddela också den personen att du skrivit ett inlägg som berör denne, så han eller hon får svara. Debattsidor lyfter med skarpa replikskiften.
- Budskapet ska vara tydligt och helst bara ett. Om artikeln tar upp för många saker försvagas huvudbudskapet och det blir dessutom svårt att hålla en röd tråd.
- Skriv lättläst och inte för långt! Använd korta meningar och tydliga resonemang. Hellre kort och koncist än så långt så ingen orkar läsa.
- Undvik att använda en nedlåtande ton när du bemöter eventuella repliker. Det kan vara lockande, men skapar sällan trovärdighet och kommer göra att du uppfattas som oseriös. Personangrepp tyder på att argumenten tryter.
- Avslutningen ska sammanfatta budskapet.
När du är klar med ditt debattinlägg - och riktigt nöjd - tipsa gärna Passagens redaktion om ditt inlägg. Varje dag läggs artiklar upp på startsidan för att lyfta de mest intressanta debatterna!
Redo att skriva? Här hittar du alla debatter!
Läs ordningsreglerna för Debatt här. Guide: Så skapar du inlägg i Debatt!
Källa debatttipsen: Studieförbunden.








